Kuidas hammaste eest hoolitseda?

Lapsed

Lapsi kutsutakse hammastekontrolli kirja teel või kooli kaudu. Lastele korraldatakse regulaarselt hammaste kontrollimisi. Avalik hambaarst on kõigile tasuta kes on alla 19-aastased.Korrapärane kontroll võimaldab avastada mured nende algstaadiumis, mis teeb nende lahenduse kiiremaks, meeldivamaks ja odavamaks.

Kuidas saaks hambaid kaitsta õige toitumisega??õun päevas hoiab arsti eemal

Janujook on vesi

Hambaaugud tulevad hambakaariese taga järejel, mis omakorda saab alguse hamba mineraali tasakaaluhäirest. Hambakaaries on lihtne tulema kui oleme harjunud janu korral jooma morssi, coca-colat või muid ülesuhkrustatud jooke. Magustatud joogid kahjustavad hambapinda ning kestval kokkupuutel muutub hambakude pehmeks ning ruttu kuluvaks. Vedelike suhkrusisaldus soodustab ka kaariesibakterite olemas olu, selleks ongi oluline juba imikueas janu korral puhast vett juua.

Pea kõik toidukorrad peidavad endas suhkruid. Kõigist toidukordadest saavad toitu ka suus pesitsevad mikroobid ja bakterid, kelle jääkaineteks on hape. Sagedase näksimise poolt põhjustatud kestev happerünnak kurnab hambaid. Kaariesemure saab vähendada hammastesõbralikult süües, mis kujutab endast kolme kuni nelja tunniseid pause toidukordade vahel. See annab süljele aega happerünnaku PH-taasmineraliseerida.

  • Proovige mitte hambaid kurnata toidukordade vahel

Hammaste loomuliku mineraalainevahetuse tasakaalu rikub kõige rohkem alatasa näkside söömine. Sagedase näksimise tagajärjel tekib kõvakoe pöördumatu kahjustus ning jõudes pehmema hambaluuni, “söövad” mikroobid hambakrooni seest õõnsaks. Inimene ise avastab augu alles siis, kui seest õõnsa hamba vaap murdub. Näiteks hammastele kleepuvate küpsiste või krõpsude poolt esile kutsutud happerünnak võib kesta veel tunde pärast söömise lõpetamist. Hammaste säästmiseks on alati kasulik vältida toidukordade vahelist näksimist

  • Hambaravi

Isegi siis, kui hambad ei anna endast märku hambavalu ega muude negatiivsete tunnustega tuleks teatud aja tagant käia hambaarsti juures kontrollis. Hambahaigusi võib ravida tõhusalt, kui need leitakse juba enne sümptomite ilmnemist. Suuhügieen ja hammaste korrasolek väljendab väga palju kogu keha tervist. Hammaste eest hoolitsemisel tasuks tähelepanu pöörata hambapesutehnikale, toitumisharjumustele ning hambaarsti juures kontrollis käimisel. Odavaim ja lollikindlaim viis on keelega üle hammaste tõmmata, reeglina on puhas hammas sile kui klaas. Kui peale pesu on tunda karedaid kohti hammastel, siis see viitab mustaks jäänud kohtadele ning jällegi on võimalik teha uus pesu mis on suunatud mustadele kohtadele. Hambapesu eesmärk on puhas hammas. Hambaid pestakse kaks korda päevas, hommikul ja õhtul ning üks kord päevas tuleb puhastada ka hambavahed, kas hambaniidi, hambavaheharja või hambavahe veesurvepesuriga, sõltuvalt sellest, siinkohal tasuks kuulata hambaarsti soovitusi. Peale pesu tuleks hambaid kontrollida, kas need ikka said puhtaks. Seda saab teha, kas närides hambakatu indikaator tablette, mis värvivad puhastamata jäänud hambakatu eredat värvi. Hambraravi pakub www.nhk.ee kliinik.